Snídaně: nejlepší start do nového dne!

Odmalička často slýcháme, že snídaně je nejdůležitějším jídlem denně. Je to fakt? Těžko říct, ale snídaně je bezesporu velmi důležitou částí denního jídelníčku. Třeba v angličtině znamená slovo breakfast (snídaně) „breaking the fast“, tedy přerušení půstu a jasně vybízí „dejte si něco k jídlu“.

Když se ráno vzbudíme, naše tělo je zhruba 8 hodin bez příjmu potravy, u dětí je to ještě déle. I když jsme se v noci téměř nehýbali, náš organismus stále pracoval a spotřebovával energii na funkci orgánů, udržení teploty aj. Proto je důležité mu energii po ránu dodat.

Děti obecně nemají stravu správně výživově nastavenou. Na jedné straně jim chybí důležité minerály, vitamíny a vláknina. Na straně druhé mají nadbytek cukru a soli (denní příjem soli je v průměru 3× vyšší, než je její doporučená dávka!!!). Různé studie přitom poukazují na to, že právě děti, které pravidelně snídají, si vytvářejí zdravější stravovací návyky, a tím pádem nejsou tolik ohrožené riziky spojenými s nevhodným stravováním. Tím nejrozšířenějším je v současné době obezita, kvůli které se v pozdějším věku mohou objevit další vážná onemocnění, jako je cukrovka, kardiovaskulární problémy atd.

Jak by měla správná snídaně vypadat?!

Ještě před samotnou konzumací snídaně je dobré dětem nabídnout pití, protože po spaní jsou v určitém stupni dehydratace. Po ránu může být čistá voda pro někoho chuťově nepříjemná, nebo může vyvolávat pocit těžkosti. Můžeme proto dětem dát lehce slazenou, mineralizovanou vodu; trochu džusu ředěného vlažnou vodou; vlažný čaj s medem nebo vodu s citrónem a medem.

Snídaně by určitě měla být nutričně kompletní, tzn. obsahovat všechny 3 základní živiny – sacharidy, tuky a bílkoviny. Právě díky obsahu bílkovin, které jsou složitější na trávení, dokáže děti zasytit na delší dobu a nejsou po chvíli znovu hladové. Její součástí by měl být i kousek zeleniny nebo ovoce.

Online kurz Výživa

Co správná snídaně dětem přináší?!

Dodává jim po ránu potřebnou energii. Díky ní jsou děti ve škole pozornější a dokáží se lépe učit (podle některých studií právě děti, co pravidelně snídaly, dosahují lepších studijních výsledků).

Pravidelná a vyvážená snídaně vytváří lepší stravovací návyky, které prokazatelně chrání před vznikem chorob v důsledku špatného stravování.
A v neposlední řadě zajišťuje příjem nezbytných vitamínů a minerálů.

Když dítě nechce snídat?!

I když víme, že snídaně je důležitá a chceme ji dítěti dopřát, můžeme se setkat s jeho odmítavým postojem, že prostě nemá hlad nebo chuť. Dali jsme proto dohromady pár rad, které můžete vyzkoušet.

  • Dopřejte dítěti dostatek času. Často doma nesnídáme nebo se odbijeme něčím malým, většinou nezdravým, protože prostě nemáme čas. Zkuste dítě probudit dřív a dejte mu prostor, aby se mohlo v klidu nasnídat.
  • Dávejte pro začátek menší porci. Postupně ji můžete navyšovat.
  • Motivujte dítě. Nechte ho připravit snídani (nebo alespoň její část) samotné. Můžete si dát rodinnou soutěž o nejlepšího snídaňového kuchtíka, kdy se budete v přípravě snídaně v průběhu týdne střídat a v neděli se u večeře navzájem obodujete. Nezapomeňte mít ale v kuchyni dostatek vhodných zdravých surovin, ze kterých můžete snídaně připravit.
  • Připravte si jídlo večer předem. Pokud víte, že následující den máte naspěch, předejte tím zbytečnému stresu.
  • Jděte příkladem. Pokud doma nesnídáte vy sami, těžko to můžete chtít po svém dítěti.
  • Udělejte vizuálně hravé jídlo. Na internetu najdete spoustu obrázků, jak zajímavě můžete jídlo připravit, aby vypadalo jako zvířátko, autíčko apod.

Tipy na snídaně!

Žitný chléb se šunkou s vejcem
Žitný kvasový chléb, šunka nejvyšší jakosti, vařené vejce, čerstvý smetanový sýr (typu lučina, žervé), trocha zeleniny dle chuti.

Rýžové mléko s vločkami a banánem
Rýžové neochucené mléko, ovesné a pohankové vločky, banán, chia semínka.

Chléb s tuňákovou pomazánkou
Celozrnný chléb, polotučný tvaroh (2-4 % tuku), konzervovaný tuňák ve vlastní šťávě, máslo, trocha zeleniny.

Připravit zdravou snídani trvá sice o něco déle, ale výhody, které nám přináší za tohle úsilí stojí!!

Online kurz Výživa

Ing. Petr Havlíček
Nejznámější a nejvyhledávanější výživový specialista v ČR se výživou a zdravým životním stylem zabývá už od roku 1996. Je spoluautor 6 knih a spolumoderoval TV pořad Jste to, co jíte. Je garantem Vím, co jím a piju. V současné době spolupracuje s Petrou Kvitovou a Jiřím Ježkem. Více o lektorovi zde >>>
Pro SportMentor připravil kurz VÝŽIVA, díky kterému budete vědět, jak zajistit správnou a vyváženou výživu svým dětem. Více o kurzu zde >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů