Jak na to, aby váš sportovec neměl křivá záda

Jak na to, aby váš sportovec neměl křivá záda

Ne všichni rodiče si uvědomují, že sportuje-li jejich dítě pravidelně, nikoliv jen rekreačně, má jednostrannou zátěž. Tu samou zátěž po celé týdny, měsíce, roky. Hraje-li hokej, vede hokejku na tutéž stranu, hraje-li tenis, zatěžuje pochopitelně více stranu a ruku, kterou hraje. Každý sport má určitou predispozici k tomu, aby přetěžoval konkrétní část těla.

I jiné pravidelné aktivity – nemusí to být nutně jen sport – nahrávají k jednostranné zátěži. A tomu je právě nutné zabránit, respektive to začít co nejdříve kompenzovat.

 

Čeho bychom si měli všímat?

Zda nejsou přetížené svaly krční páteře, oslabené svaly lopatkové, napětí v oblasti krku a tvaru ramen. Znakem počínající svalové dysbalance je i napětí v bedrech a oblasti hýždí, postavení břicha, pánve a kolen. Na tyto části těla je dobré se zaměřit, abyste rozpoznali, zda se dítě nezačíná křivit. Pokud zpozorujete něco, co se vám nelíbí – laicky řečeno, pokud se vám zkrátka vaše dítě zdá křivější než jiné – je vhodné navštívit odborníka, fyzioterapeuta.

S tím souvisí i vadné držení těla. Dítě chodí i sedí zhrouceně, jedno rameno má výš než druhé, stojí zeširoka či naopak zúzka. Vadné držení těla vzniká i běžnými denními aktivitami: školáci nosí těžké aktovky, sportovci (velmi často na jednom rameni) tašku s věcmi na trénink, děti ve škole špatně sedí.

Jakmile zjistíte něco z výše popsaných neduhů, je více než důležité se tomu věnovat! Jinak může mít dítě dříve či později VELKÉ problémy. Možná nevíte, že páteř se vyvíjí až do osmnácti let. Veškeré problémy spojené se zády tak přecházejí do dospělého věku.

Online kurz Fyzioterapie

 

Jaké je řešení?

Navštívit odborníka a zařadit kompenzační aktivitu. Měla by bavit dítě a ideálně i rodiče, abyste mohli příjemně strávit společný čas. Vhodnou alternativou může být lezení po horách, plavání či jízda na kole.

Záleží na vás, jestli chcete svým dětem pomoct, aby je nebolela záda, kolena, ramena, hrudní páteř.
Vše vám vysvětlí fyzioterapeut Mgr. David Vrbický v našem videu a přesně ukáže, na které části těla se zaměřit, abyste pochopili, zda má vaše dítě problém. Na modelovém příkladu chlapce, jenž hraje čtyři roky hokej, vám dokáže, že u něho už ke křivému postoji dochází.

Online kurz Fyzioterapie
Mgr. David Vrbický
Vedoucí fyzioterapeut v Ústřední Vojenské Nemocnici v Praze. Můžete ho potkat na odborných seminářích a konferencích. Aktivně se účastní sportovních akcí a aktuálně spolupracuje s extraligovým týmem BK Mladá Boleslav. Je autorem a spoluautorem desítky publikací. Více o lektorovi zde >>>
Pro SportMentor připravil kurz FYZIOTERAPIE, ve kterém se naučíte, jak dětem zajistit bezbolestné tělo i v dospělosti. Více o kurzu zde >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů