Senzorický koberec: Způsob, jak doma snadno procvičit nohy!

Noha je základ pro správný postoj, ale aby správně fungovala, musí dostávat potřebnou péči. V dnešní době je většinu dne zavřená v botě, ve které bývají prsty stlačeny k sobě a opěrné body se posouvají do špatných míst. Tím se zhoršuje stabilita v oblasti kotníku či kolene a zvyšuje se riziko poranění. Vzniká plochá noha, protože mizí správné zakřivení klenby, které má chránit páteř a klouby před nárazy. A na řadu přichází bolesti nohou a zad.

Leonardo da Vinci kdysi řekl, že „lidská noha je stroj mistrovské konstrukce a umělecké dílo“, tak se k ní tak chovejme.

  • Vybírejte vhodnou obuv. Prsty by měly mít vždy dostatečný prostor, aby mohly být ve své přirozené poloze.
  • Posilujte ji. Na noze najdeme spoustu malých svalů, které jsou v důsledku chození v botách ochablé.
  • Stimulujte ji. Na chodidle se nachází obrovské množství receptorů, díky kterým je velmi citlivé. Masírujte ho a dopřejte mu spoustu různých podnětů chůzí naboso.

Jednou z možností, jak nohu procvičit, je chůze po senzorickém koberci.

K čemu je senzorický koberec dobrý?!

Díky tomu, že stojíte nebo chodíte po nerovném povrchu, posilujete svaly, které při chůzi po běžném rovném povrchu nezapojujete.

  • Je prevencí ploché nohy
  • Zvyšuje citlivost chodidel
  • Zlepšuje krevní oběh
  • Pravidelné používání pomáhá od bolesti chodidel, nohou a zad
Online kurz Fyzioterapie

Co je k výrobě potřeba?!

Podklad
Jakákoliv textilie, ideálně s kratším chlupem, aby na ní vše dobře drželo. Můžete použít kus koberce nebo rohožku.

Předměty, po kterých budete chodit
Použít můžete cokoli vás napadne a máte po ruce – lano, šňůrky od bot, knoflíky, kamínky, tyčky, spojovací kolíky (co vám zbyly po montáži nábytku), houbička na umývání nádobí, korky od vína…

Tavná pistole nebo lepidlo
Vybrané předměty na koberec připevněte tavnou pistolí nebo vhodným lepidlem.

Výroba trvá podle velikosti koberce a použitých předmětů od 10 minut. Je ideální do ní zapojit i děti, aby si kobereček udělaly podle svých představ a chodily po něm potom s větší chutí. Senzorický koberec můžete dát do koupelny a šlapat po něm při čistění zubů; pod pracovní stůl; dítě na něm může stát při házení s míčem…

Nezapomeňte, že chůze po koberci je prospěšná nejen pro děti, ale i pro dospělé. Další rady, jak s dětmi doma cvičit, aby se naučily starat se o své tělo, najdete v našem online kurzu s vedoucím fyzioterapeutem Ústřední vojenské nemocnice v Praze Mgr. Davidem Vrbickým.

Online kurz Fyzioterapie
Mgr. David Vrbický
Vedoucí fyzioterapeut v Ústřední Vojenské Nemocnici v Praze. Můžete ho potkat na odborných seminářích a konferencích. Aktivně se účastní sportovních akcí a aktuálně spolupracuje s extraligovým týmem BK Mladá Boleslav. Je autorem a spoluautorem desítky publikací. Více o lektorovi zde >>>
Pro SportMentor připravil kurz FYZIOTERAPIE, ve kterém se naučíte, jak dětem zajistit bezbolestné tělo i v dospělosti. Více o kurzu zde >>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů